Eca Proteus Blue Kombi hata, arıza kodları ve çözümleri

F1 Arıza Kodu Aşırı Isınma KilitlenmesiBu arıza kodu ekranda görüldüğü zaman kalorifer devresi su sıcaklığı 100°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girmiş.

Yapılması gereken öncelikle kombi altındaki vanalara bakın vanakar kapalı ise açın. Sonra petek vanalarına bakın kapalı ise kapalı ise kalorifer vanalarını açın. Arıza devam ederse cihazı açma kapama düğmesinden kapatıp biraz bekledikten sonra tekrar açın. Arızada düzelme olmadıysa devir daim pompası, ana eşanjör, üç yollu vanada sorun olabilir. Servisi aramalsınız.

F2 Arıza Kodu Sıcak Su Sensörü Arızası

Bu arıza kodu ekranda görüldüğünde kombiden sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın kesin çözümü için servisi arayın.

F3 Arıza Kodu Kalorifer Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu gördüğünüzde muhtemelen kaloroferleriniz ısınmaz. Arızanın giderilmesi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

F4 Arıza Kodu Alev Yok Arızası

Cihazın ateşleme yapamadığı anlamına gelir.

Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatın birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Sorunun devam ediyorsa sırasıyla anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilir. Arızanın kesin tespiti için E.C.A servisini aramalısınız.

F5 Arıza Kodu Hava Basınç Sensörü Arızası

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde kombiyi resetleyin düzelme olmazsa servisi arayın. Dışarı çıkan atık gaz boruları yerinden çıkmış yada gereğinden fazla uzun olabilir. Zamanla fan, prosestat ya da anakartta arıza meydana gelmiş olabilir.

F6 Arıza Kodu Dış Hava Sensör Arızası

Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak kombiyi çalıştırmak. Bu arıza koduyla karşılaştığınızda cihaza müdahale etmeden Eca Servisini arayın. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir.

F7 Arıza Kodu Düşük Su Basıncı Arızası

 

Bu arıza kodunu ekranda gördüğünüzde büyük ihtimalle kombideki kalorifer suyu eksilmiş demektir. Kombi altındaki dolum musluğunu kullanarak kombi su basınç seviyesini 1,5 bar seviyesine getirin. Sonra dolum musluğunu mutlaka kapıtın büyük olasılıkla arıza kodu ekranda gidecektir. Su basıncı 1,5 bar seviyesinde olduğu halde arıza kodu ekrandan gitmediyse servisi aramalısınız. Su başınç sensörü arızalı olabilir yada kablolar yerinden çıkmıştır.

 

Eca resmi ürün sayfası : https://www.eca.com.tr/isitma-sogutma-proteus-plus-blue-24-hm-dg

 

Ürün Özellikleri : 

 • 23.3 kW Hermetik monotermik kombi
 • Doğalgaz – LPG ile kullanım ve dönüşüm olanağı
 • Yüzde 35-100 arası güç modülasyonu 8,2-23,3 kW aralığında kapasite ayarlama imkanı
 • Isıl şok engelleyici biçimde tasarlanmış, uzun ömürlü, kireç tutmayan bakır eşanjör ile yüksek verim
 • Konforlu sıcak su elde edebilmek için plakalı eşanjör
 • Paslanmaz çelik brülör ile yüksek yanma verimi, düşük atık gaz emisyonu
 • Kullanım suyunda feed forward ve trbin sistemi ile sabit sıcaklıkta su alma imkanı
 • Otomatik by-pass sistemi ile tesisatı ve kombiyi koruma altına alma özelliği
 • Otomatik purjörlü 3 devirli sirkülasyon pompasıyla daha az enerji tüketimi ve her mekana uygunluk
 • Oda termostatı ve dış hava sıcaklık sensörü bağlama imkanı (opsiyonel)
 • Tesisattaki ısıl yığılmaları engelleyen “pump over-run” özelliği (kalorifer devresi ısıtması ve sıcak kullanım suyu ihtiyacı sona erdikten sora bu özellik sayesinde sirkülasyon pompası belli bir süre daha çalışmaya devam ederek ısıl yığılmaları engeller)
 • Opsiyonel olarak sunulan tesisat montaj kiti ile sıva üstü montaj kolaylığı
 • 3 yıl garanti ve geniş servis ağı
Merhaba 👋